
LM17130
This item is not available at this time.
1/3 A size Lithium Manganese Dioxide Cylindrical Cell
High energy, high reliability 3.0 volt power source.
Continuous Current 300 mA, Pulse Current 400 mA.
Low self discharge rate gives this cell a 10 year shelf life.
Stable voltage and broad temperature range (-40° to +70°C).
| Brand:Â | Saft |
| Type:Â | Lithium |
| Voltage:Â | 3.0 |
| Capacity:Â | 500 mAh |
| Color:Â | Black Heatshrink |
| Size:Â | 0.65" dia x 0.64" lenght |
| Contacts:Â | Positive Tab with Negative Post |
| Warranty:Â | DOA |
This item is not available at this time.
1/3 A size Lithium Manganese Dioxide Cylindrical Cell
High energy, high reliability 3.0 volt power source.
Continuous Current 300 mA, Pulse Current 400 mA.
Low self discharge rate gives this cell a 10 year shelf life.
Stable voltage and broad temperature range (-40° to +70°C).
| Brand:Â | Saft |
| Type:Â | Lithium |
| Voltage:Â | 3.0 |
| Capacity:Â | 500 mAh |
| Color:Â | Black Heatshrink |
| Size:Â | 0.65" dia x 0.64" lenght |
| Contacts:Â | Positive Tab with Negative Post |
| Warranty:Â | DOA |
Original: $12.00
-65%$12.00
$4.20Description
This item is not available at this time.
1/3 A size Lithium Manganese Dioxide Cylindrical Cell
High energy, high reliability 3.0 volt power source.
Continuous Current 300 mA, Pulse Current 400 mA.
Low self discharge rate gives this cell a 10 year shelf life.
Stable voltage and broad temperature range (-40° to +70°C).
| Brand:Â | Saft |
| Type:Â | Lithium |
| Voltage:Â | 3.0 |
| Capacity:Â | 500 mAh |
| Color:Â | Black Heatshrink |
| Size:Â | 0.65" dia x 0.64" lenght |
| Contacts:Â | Positive Tab with Negative Post |
| Warranty:Â | DOA |














