
3/60DK-PC3 Rechargeable Battery for Memory Support Applications
Varta Micro Battery
This is a 3 cell Nickel Metal Hydride rechargeable battery for printed circuit board mounting.
This battery has 3 pin polarized termination and solders directly to circuit board.
| Brand:Â | Varta |
| Type:Â | NiMH |
| Voltage:Â | 3.6 |
| Capacity:Â | 80 mAh |
| Color:Â | Green Heat Shrink |
| Size:Â | 0.61" diameter x 0.75" long |
| Contacts:Â | 3 Pin |
| Warranty:Â | 12 Months |
Varta Micro Battery
This is a 3 cell Nickel Metal Hydride rechargeable battery for printed circuit board mounting.
This battery has 3 pin polarized termination and solders directly to circuit board.
| Brand:Â | Varta |
| Type:Â | NiMH |
| Voltage:Â | 3.6 |
| Capacity:Â | 80 mAh |
| Color:Â | Green Heat Shrink |
| Size:Â | 0.61" diameter x 0.75" long |
| Contacts:Â | 3 Pin |
| Warranty:Â | 12 Months |
Description
Varta Micro Battery
This is a 3 cell Nickel Metal Hydride rechargeable battery for printed circuit board mounting.
This battery has 3 pin polarized termination and solders directly to circuit board.
| Brand:Â | Varta |
| Type:Â | NiMH |
| Voltage:Â | 3.6 |
| Capacity:Â | 80 mAh |
| Color:Â | Green Heat Shrink |
| Size:Â | 0.61" diameter x 0.75" long |
| Contacts:Â | 3 Pin |
| Warranty:Â | 12 Months |














