Copy of AA Size Lithium Cell for ALLEN BRADLEY PLC-5 VME
AA size Lithium Thionyl Chloride Cylindrical Cell
High energy, high reliability 3.6 volt power source.
Excellent memory backup power source.
Low self discharge rate gives this cell a 10 year shelf life.
Stable voltage and broad temperature range (-60° to +85°C).
| Brand:Â | Saft |
| Type:Â | Lithium |
| Voltage:Â | 3.6 |
| Capacity:Â | 2600 mAh |
| Color:Â | White Green |
| Size:Â | 0.56" dia. x 1.97" tall |
| Contacts:Â | Button Type |
| Warranty:Â | DOA |
AA size Lithium Thionyl Chloride Cylindrical Cell
High energy, high reliability 3.6 volt power source.
Excellent memory backup power source.
Low self discharge rate gives this cell a 10 year shelf life.
Stable voltage and broad temperature range (-60° to +85°C).
| Brand:Â | Saft |
| Type:Â | Lithium |
| Voltage:Â | 3.6 |
| Capacity:Â | 2600 mAh |
| Color:Â | White Green |
| Size:Â | 0.56" dia. x 1.97" tall |
| Contacts:Â | Button Type |
| Warranty:Â | DOA |
Original: $15.00
-65%$15.00
$5.25Description
AA size Lithium Thionyl Chloride Cylindrical Cell
High energy, high reliability 3.6 volt power source.
Excellent memory backup power source.
Low self discharge rate gives this cell a 10 year shelf life.
Stable voltage and broad temperature range (-60° to +85°C).
| Brand:Â | Saft |
| Type:Â | Lithium |
| Voltage:Â | 3.6 |
| Capacity:Â | 2600 mAh |
| Color:Â | White Green |
| Size:Â | 0.56" dia. x 1.97" tall |
| Contacts:Â | Button Type |
| Warranty:Â | DOA |















